uczniowie w roli studentow

Uczniowie w roli studentów

Nietypowo rozpoczęli nowy rok nauki uczniowie klas trzecich o profilu politechnicznym. Pierwszego tygodnia września nie spędzili w szkolnych ławach, ale w salach wykładowych, laboratoriach i domu akademickim. Wraz z młodzieżą z trzech innych szkół średnich z województwa łódzkiego – uczestniczyliśmy w Tygodniu z matematyką i fizyką organizowanym przez Politechnikę Łódzką.

Przez pięć dni uczniowie klas maturalnych poznawali blaski i cienie życia akademickiego: brali udział w wykładach, przeprowadzali doświadczenia i mieszkali w akademiku.

Na spotkanie z matematyką i fizyką uczniowie z LO w Poddębicach zostali zaproszeni w ramach patronatu, który pełni nad szkołą Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. Wizyta na uczelni rozpoczęła się od powitania przez dyrektora CMiF doc. dr. Andrzeja Justa i zaprezentowania oferty edukacyjnej PŁ. Młodzież uzyskała informacje na temat wydziałów uczelni, kierunków studiów i zasad rekrutacji.
W trakcie pobytu uczniowie poznali położenie poszczególnych budynków PŁ. Mieli możliwość wysłuchania wykładów o nanorurkach i węglu Q , funkcjach i ich pochodnych oraz wykorzystaniu matematyki w codziennym życiu. Dowiedzieli się między innymi, że numer PESEL nie składa się z zupełnie przypadkowych cyfr…

Na ćwiczeniach z matematyki doskonalili umiejętność liczenia całek i pochodnych funkcji, a w nowocześnie wyposażonych laboratoriach przeprowadzali doświadczenia z fizyki. Licealiści zapoznali się również z programem Geogebra podnoszącym atrakcyjność nauczania. Część zajęć, w których brali udział uczniowie, prowadzona była w języku angielskim.
 
Projekt Tydzień z matematyką i fizyką zorganizowany został już po raz siódmy. Ma on przybliżyć uczniom sposób przekazywania wiedzy w szkole wyższej i jednocześnie zachęcić do studiowania na PŁ. Z pewnością spełnia wszystkie założone cele. O zakończonym Tygodniu… pochlebne opinie słychać zarówno z ust uczestniczącej w nim młodzieży, jak i organizatorów. Zdaniem uczniów poddębickiego LO czas spędzony na uczelni przekonał ich, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, fizyka i matematyka dają sie lubić, a studia na PŁ mogą być atrakcyjne. Kilkuletnia współpraca LO w Poddębicach z PŁ przynosi korzyści obu stronom: ok. 80 procent maturzystów z klas uczestniczących w Tygodniu z matematyką i fizyką powraca na Politechnikę Łódzką już jako jej pełnoprawni studenci. 
 
Poza matematyką i fizyką młodzież miała także możliwość poznania Biblioteki PŁ oraz skorzystania z obiektów udostępnionych przez Centrum Sportu PŁ. W tym roku licealiści zwiedzili także LabFactor – nowy budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.
 
Po zajęciach czas wolny przeznaczano na zwiedzanie Sukcesji, wycieczki do Manufaktury, spacery po ulicy Piotrkowskiej oraz wyjście do kina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code