Młodzi debatują

Grupa 20 uczniów klasy o profilu humanistycznym naszego liceum przygotowuje się do udziału w projekcie „Młodzi debatują”, na który Stowarzyszenie „Licealista” pozyskało grant w wysokości 20.000 euro w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

W ramach projektu odbędzie się szereg bezpłatnych warsztatów i zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie będą się uczyć zasad autoprezentacji, owocnej komunikacji i dyskusji, etyki dziennikarskiej i tajników pracy dziennikarza radiowego oraz wyrażania emocji przez sztukę. Będą uczestniczyć w wyjazdach podczas których odwiedzą redakcje gazet, radia i telewizji. Stworzą profesjonalne audycje radiowe i zaproszą lokalną społeczność do udziału w debatach na ważne tematy.

W liceum powstanie też Młodzieżowe Centrum Debat czyli przestrzeń dla młodzieży, w której – także po lekcjach – będzie można rozmawiać, planować działania, doradzać sobie i wzajemnie pomagać.

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczestnicy programu zostaną w przyszłości dziennikarzami. Jednak działania projektu są na tyle uniwersalne, że zdobyte umiejętności młodzież będzie mogła wykorzystywać w codziennym życiu – pozna techniki przydatne podczas wystąpień publicznych, będzie umiała nazywać swoje emocje, docierać do rzetelnych informacji, nie bać się wyrażania opinii i świadomie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. – mówi Anna Perlińska-Supeł, współautorka projektu.

Zapowiada się pracowity, ale też pełen ekscytujących wyzwań, rok szkolny.

Działanie pn. „Młodzi debatują” finansowane z dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego