Zakończenie projektu badawczego

W ostatnich tygodniach września, w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Poddębicach, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Dobiegł końca projekt badawczy, w którym uczestniczyły uczennice klasy IIIC o profilu medycznym: Joanna Grodzicka, Sylwia Warawąsowska i Patrycja Wiśniewska. Dziewczyny, pod opieką, Pani Doroty Witaszczyk – nauczycielki biologii, brały udział w edukacyjnej części międzynarodowego projektu badawczego „Mechanistyczna analiza ilościowa odporności na choroby roślin z rodzaju Brassica poprzez asocjacyjną transkryptomikę” (akronim MAQBAT) w programie Era-Caps 2ND CALL.

Nasza szkoła znalazła się w zaszczytnym gronie, 5 wyłonionych do udziału w programie liceów z województwa łódzkiego. Zadaniem uczennic z Poddębic, była obserwacja pięciu odmian rzepaku jarego. Sadzonki przekazała szkole Katedra Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego. Siewki po przywiezieniu do Poddębic, zostały wysadzone do gruntu, a następnie przez 10 tygodni, uczennice obserwowały ich rozwój. Wyniki obserwacji skrupulatnie notowały zgodnie z wytycznymi Pani dr Violetty Macioszek, która nadzorowała prace uczennic z ramienia uczelni. W czasie badań uczennice miały możliwość zapoznać się z metodyką prac prowadzonych w ośrodkach badawczych. Zrozumiały jak ważne jest skrupulatne i systematyczne zapisywanie wyników obserwacji i jak wiele samodyscypliny potrzeba aby zostać badaczem – naukowcem.

17 września 2016r., licealistki z Poddębic, zaprezentowały wyniki swoich badań na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Podobnie jak uczniowie z innych szkół, przygotowały krótką prezentację dokumentującą ich pracę nad projektem. Uczennice i ich opiekunka otrzymały certyfikaty potwierdzające udział w badaniach. Ważne, że wyniki badań uczennic zostaną zaprezentowane na zjeździe ośrodków badawczych z kilku krajów Europy, uczestniczących również w tym projekcie. Takie spotkanie odbędzie się jesienią w Kopenhadze.

W nagrodę za zaangażowanie, w tak ważne badania, uczennice zostały zaproszone do wysłuchania kilku wykładów, na odbywającym się w dniach 21-23 września w Łodzi, V Kongresie Genetycznym. Mogły dowiedzieć się jakie są główne kierunki rozwoju badań naukowych w naszym kraju i na świecie, jakie problemy naukowe interesują badaczy, na czym polega praca współczesnego naukowca, jak wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych jest w projekty badawcze ważne dla rozwoju społeczeństw. 21 września był bez wątpienia dniem pełnym wrażeń, które na zawsze pozostaną w pamięci uczennic.

Być może zdobyte doświadczenia zaowocują tym, że same będą chciały w przyszłości odkrywać to co jeszcze nie odkryte w biologii i medycynie i przybliżać człowieka do głębszego poznania otaczającego nas, jakże fascynującego świata biologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code