Zajęcia na uniwersyteckim Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Uczniowie klasy IC i IIB uczestniczyli w VI edycji warsztatów zorganizowanych przez Katedrę Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia dotyczyły izolacji i elektroforezy DNA z materiału roślinnego.

Temat „brzmi” groźnie, ale okazało się, że genetyka nie taka straszna, jak ją podręczniki malują!
Młodzież wysłuchała wykładu na temat DNA oraz wykorzystania wiedzy na temat kwasu we współczesnej nauce, a szczególnie w biotechologii. Uczniowie izolowali DNA z natki pietruszki. Każdy uczeń wykonywał doświadczenie samodzielnie z wykorzystaniem oryginalnych odczynników. Uczniów wspierali studenci II roku biotechnologii, którzy służyli pomocą i wyjaśniali wszelkie wątpliwości. Po wyizolowaniu DNA przeprowadzono rozdzielanie cząsteczek DNA metodą elektroforezy. Wyniki pracy uczniowie mogli obejrzeć i przeanalizować na ekranie komputera.

Każdy z uczniów otrzymał certyfikat udziału w warsztatach podpisany przez Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof.dr hab Elżbietę Żądzińską i Kierownika Katedry Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin UŁ prof. dr hab. Andrzeja Kononowicza.