Z wizytą na Uniwersytecie Łódzkim

Równolegle ze Spotkaniami z fizyką, odbywają się dodatkowe atrakcje dla szkolnych humanistów. Uczniowie z klas o tym profilu mają okazję poznawać studencką rzeczywistość uczestnicząc w wykładach otwartych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

8 listopada wysłuchaliśmy prelekcji „Koniec ery Gutenberga?”. Dr Jacek Ladorucki z katedry bibliotekoznawstwa pokazywał jak postęp technologiczny wpływa na współczesnych ludzi. Przybliżył również problem zróżnicowania cywilizacji na świecie – kiedy europejczycy zastanawiają się, czy czas książek drukowanych przeminął, w wielu plemionach afrykańskich wciąż codziennością jest analfabetyzm! Mamy nadzieję, że era Gutenberga jednak się nie skończy, zatem korzystając z okazji… Książki w dłoń! Sprawmy, aby statystyczny Polak czytał więcej, bo, jak powiedział wykładowca – naród, który jest nieoczytany, podejmuje złe decyzje, a to rzutuje na sytuację całego naszego społeczeństwa.

Zajęcia na Uniwersytecie łódzkim, w których biorą udział uczniowie LO w Poddębicach stają się powoli naszą szkolną tradycją. W październiku byliśmy słuchaczami wykładu „Co to jest literatura?”, a za kilka tygodni kolejne spotkanie.