XLII Olimpiada Biologiczna

26 stycznia w Łodzi odbył się okręgowy etap XLII Olimpiady Biologicznej. Liceum reprezentował na nim uczeń klasy III E – Kacper Kowalczyk. Kacper został zakwalifikowany do udziału w Olimpiadzie dzięki przygotowanej pracy badawczej dotyczącej preferencji siedliskowych kilku gatunków ptaków żyjących na terenach miejskich. Praca uzyskała bardzo dobrą recenzję (42 punkty), doceniono zaangażowanie, właściwe zaplanowanie obserwacji oraz to, że autor cytował własne publikacje.

Zadanie uczniów szkół województwa łódzkiego biorących udział w okręgowym etapie Olimpiady polegało na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań. Dotyczyły one zagadnień z biologii realizowanych w szkole średniej w zakresie rozszerzonym i wymagały dużej wiedzy oraz umiejętności.

Olimpiada Biologiczna to ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych biologią. Aby wziąć udział w zawodach należy samodzielnie wykonać pracę badawczą a także wykazać się wiedzą obejmującą cały zakres nauczania biologii w liceum. Zwycięzcy zawodów finałowych zdobywają 100% pkt. na egzaminie maturalnym z biologii w zakresie rozszerzonym.