Wymiana młodzieży w Poczdamie i Berlinie

W dniach 16-20 listopada uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej wspólnie ze swoimi rówieśnikami z partnerskiej szkoły Europaschule Herzogenrath, odkrywali historię muru berlińskiego. Niemieccy i polscy licealiści wraz z opiekunami spotkali się na wymianie młodzieżowej w Poczdamie, gdzie wzajemnie się poznawali, uczyli się porozumienia i współpracy.

Podczas spotkania zastosowano różnorodne metody pracy, mające na celu wspieranie komunikacji oraz integracji w grupie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach w Tränenpalast, zajęciach fotograficznych w Miejscu Pamięci Muru Berlińskiego oraz zwiedzali miasto w poszukiwaniu śladów i historii tego symbolu podzielonej Europy.

Animacja językowa, gry miejskie w Berlinie i Poczdamie, wspólne przygotowywanie posiłków, śpiewanie niemieckich i polskich piosenek to elementy programu, które umożliwiły uczniom nie tylko wspaniałą zabawę i niezapomnianą przygodę, ale również udaną integrację.

Udział w międzynarodowym projekcie rozwija osobowość i kompetencje międzykulturowe oraz językowe młodych ludzi. Tego typu spotkania służą wzajemnego zrozumieniu, przezwyciężaniu uprzedzeń oraz wspierają wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy. Młodzież nabywa umiejętności społeczne, które w dzisiejszych czasach stanowią bardzo ważny element rozwoju osobistego.

Do wymiany uczniowie przygotowywali się od dłuższego czasu poprzez udział w warsztatach prowadzonych w liceum oraz uczestnictwo w zajęciach na temat historii muru berlińskiego, które przeprowadziła wolontariuszka Fundacji Schumana w Warszawie. Wymiana została poprzedzona kilkumiesięcznymi planami i konsultacjami oraz wizytą przygotowawczą nauczycieli z Niemiec w Poddębicach na początku października.

Po powrocie z Poczdamu młodzież i nauczyciele nie spoczywają na laurach! Już prowadzone są starania odnośnie przyjazdu niemieckich uczniów do Polski. Tym razem spotkanie planowane jest w Gdańsku, a jego tematem przewodnim będzie Solidarność.

Projekt uzyskał dofinansowanie Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji, której zadaniem jest wspieranie, inicjowanie oraz dofinansowywanie spotkań młodzieży.

Zapraszamy do galerii wyjazdu na naszym profilu Facebook.

Opinie uczestników wymiany:

Paulina: Wymiana i pobyt w Niemczech były dla mnie ciekawą przygodą. Przez tydzień mieliśmy okazję aby się poznać i zintegrować. Czy tydzień to za dużo czy mało? Całe dni spędzaliśmy razem wykonując z grupą niemiecką przeróżne zadnia i ćwiczenia, mające na celu oswojenie się z sobą nawzajem, poznanie „ żywego ” języka i historii kraju sąsiadów. Podobał mi się Poczdam, gdzie mieszkaliśmy, i Berlin. Podobały mi się gry uliczne, podczas których, z mapą w ręce i informacjami podanymi pół po polsku pół po niemiecku, szukaliśmy określonych miejsc. Uczyliśmy się samoorganizacji, robiąc zakupy i przygotowując wspólnie posiłki dla całej grupy.

Patrycja: Znalazłam się w obcym kraju, w nowym środowisku i musiałam sobie radzić. I poradziłam sobie. Nie było to aż takie trudne. Młodzież niemiecka okazała się bardzo otwarta, nastawiona na kontakt, jak my. Nie tylko słowa ułatwiają porozumienie, również gesty. Podobał mi się „ wieczór muzyczny” i wspólne śpiewanie. Do Polski przywiozłam nie tylko widokówki i zdjęcia, także miłe wrażenia. Mam nadzieję spotkać tych samych ludzi, gdy przyjadą w marcu do Gdańska z rewizytą.

Ania: Wymiana była bardzo udana. Było zabawnie, wesoło, a ja przezwyciężyłam barierę językową. Już drugiego dnia pobytu nie czułam stresu. Najlepszym sposobem na integrację okazało się wspólne gotowanie. Nasi niemieccy koledzy starali się mówić po polsku, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Ale te ich próby z naszym „sz” lub „czy”… No, bywało śmiesznie. Parafrazując: „nie taki Niemiec straszny….” Wszystko zależy od nastawienia. Nie warto kierować się stereotypami, bo wtedy się wiele traci.

Kasia: Przed wyjazdem miałam pewne obawy – np. czy się dogadamy ? Ale dzięki zadaniom do wspólnego rozwiązania, wspólnemu gotowaniu, zabawom integracyjnym mieliśmy okazję poznać się lepiej i przekonać, że możemy na siebie liczyć. Zwiedzaliśmy Poczdam i Berlin, poznaliśmy historię Muru Berlińskiego, zwiedzaliśmy Centrum Dokumentacji oraz kluczowe zabytki tych miast. Cieszę się, że zdecydowałam się na wyjazd. Dzięki temu mam wiele miłych wspomnień i kilku nowych znajomych na facebooku.