Wymiana młodzieży w Hamburgu

15 osobowa grupa licealistów wzięła udział w prawie tygodniowej wymianie polsko – niemieckiej w Hamburgu w ramach współpracy Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach z partnerską szkołą Gymnasium Blankenese.

Uczniowie mieli wspaniałą możliwość przećwiczenia swoich umiejętności językowych, poznawania nowej kultury oraz nawiązania nowych przyjaźni. Program wymiany był bardzo intensywny. Początkowo młodzież brała udział w obozie sportowym w Lüneburgu, gdzie budowała tratwy, brała udział w spływie rzeką Ilmenau, w grach terenowych czy wspólnych wieczornych ogniskach.

Dużo zabawy przyniosły gry językowe i zabawy integracyjne. W Hamburgu poddębiccy licealiści promowali swój kraj na europejskim wieczorze kulturowym, w którym brali udział ich rówieśnicy z Grecji, Kosowa, Chorwacji, Litwy czy Niemiec. Ponadto wzięli udział w lekcjach w niemieckiej szkole, rejsie statkiem na Elbie czy zajęciach a w parku linowym. Spędzali dużo czasu z swoimi partnerami z wymiany oraz z ich rodzinami.

Wyjazd był możliwy dzięki otrzymanej dotacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Wymiana polsko–niemiecka stała się bodźcem do otwarcia się na nową kulturę, przełamania własnych barier oraz barier językowych. Spotkanie ze szkołą partnerską z Hamburga należało do bardzo owocnych. Pod koniec września licealiści będą gościć swoich niemieckich kolegów w Poddębicach, bo przecież „udana wymiana młodzieży dziś jest gwarancją dobrego sąsiedztwa jutro”.