Wizyta w łódzkim sądzie

Klasa IIE, realizująca podstawę programową z historii i języka polskiego o profilu dziennikarsko–prawniczym, brała udział w bardzo ciekawych zajęciach w sądzie okręgowym w Łodzi. Uczniowie uczestniczyli w prawdziwej rozprawie sądowej.

Osoby oskarżone zostały doprowadzone z aresztu sądowego przez policjantów. Podczas 3 godzinnej rozprawy dowiedzieliśmy się na czym polega praca sędziego oraz ławników jak wygląda przesłuchiwanie świadków, jaka rolę odgrywają podczas procesu prokurator i obrońca.

Proces, w którym braliśmy udział, będzie ciągnął się jeszcze bardzo długo, gdyż do przesłuchania jest około dziewięćdziesięciu świadków.

Po zajęciach uczestniczyliśmy w spotkaniu z prowadzącym sprawę, który odpowiadał na nasze pytania i przekonał nas, że praca sędziego jest bardzo interesująca i ciężka. Mimo to niektórzy z uczniów po zdaniu matury, deklarują aplikowanie na prawo.