Wizyta przygotowawcza w związku z wymianą młodzieży

W dniach 1-4 października gościliśmy nauczycieli z partnerskiej szkoły Europaschule w Herzogenrath (Nadrenia Północna – Westfalia). Timotheus Haeck i Sonja Jahn odwiedzili poddębickie liceum w ramach wizyty przygotowawczej do listopadowej wymiany młodzieży z Polski i Niemiec.
Podczas spotkań z dyrektorem p. Jarosławem Terleckim oraz wicedyrektorem p. Andrzejem Cieślakiem i grupą uczniów biorących udział w wymianie, goście przedstawiali swoje miasto i szkołę. Nauczyciele uczestniczyli także w kilku lekcjach języka niemieckiego i angielskiego, zwiedzali nasz region oraz Warszawę.

W trakcie wizyty omówiono program wymiany „Grenzen – Granice”, przedyskutowano metody i formy pracy oraz sposoby przygotowania młodzieży do organizowanego spotkania. Nauczyciele zastanawiali się jak najlepiej przeprowadzić ewaluację projektu oraz wymienili się pierwszymi spostrzeżeniami odnośnie planowanej w 2016r. rewizyty niemieckich uczniów w Polsce. Spotkanie było także okazją do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.
Zarówno wizyta przygotowawcza jak i wymiana są dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Polscy uczniowie wyjadą do Potsdamu i Berlina 16 listopada i przez 5 dni, wraz z niemieckimi kolegami, będą odkrywać historię muru berlińskiego.

Wymiana młodzieży jest owocem wielu starań, spotkań w ramach kilku seminarów i szkoleń p. T. Haecka i p. P. Kowalczyka, m.in. w Dachau oraz Gdańsku.