Wizyta na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

9 kwietnia 2013 r. uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Zgierzu uczestniczyli w spotkaniu naukowym zorganizowanym na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Kilka słów wprowadzenia wygłosiła dyrektor instytutu prof. zw. dr hab. Alicja Stępień-Kuczyńska, a przewodnicząca samorządu studentów, Olga Rytych, przedstawiła krótką prezentację zachęcającą do wyboru w przyszłości kierunku politologicznego.

Przez kolejną godzinę rosyjski profesor Michaił Anochin przeprowadził wykład pt. Moskwa – megapolis. Można było dowiedzieć się wielu informacji dotyczących tego miasta, zapoznać z danymi pokazującymi potęgę stolicy Rosji, a nawet usłyszeć zabawne anegdoty.

Podzieleni na grupy dwudziestoosobowe uczniowie mieli również przyjemność poznać pracowników wydziału. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rozmowy z dr Rafałem Jungiem, który opowiadał o swej specjalizacji – politologii sportu. Okazało się, że wiele ze współczesnych wydarzeń sportowych można łączyć ze światem polityki czy wydarzeniami historycznymi.

Ostatnie przeprowadzone warsztaty również nie zawiodły. Uczniowie mieli do wyboru trzy tematy: Podziały etniczne w Hiszpanii, Ordynacja wyborcza oraz System polityczny w Polsce. Wszystkie okazały się niezwykle zajmujące, przebiegały w przyjemnej atmosferze z ogromną dawką pozytywnej energii, temperamentu prowadzących i ch poczucia humoru.

Młodzież wracała do Poddębic zadowolna z wyjazdu. No może poza kilkoma zafrasowanymi uczniami, których bardzo ciekawa wizyta na wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych skłoniła do przemyślenia wcześniejszego wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Być może ich rozterki zostaną rozwiane podczas kolejnych, zapowiedziane już, spotkań.