Udział w Wojewódzkim Zjeździe Liderów Młodzieżowych w Załęczu Wielkim

W dniach 23-27 kwietnia 2018 roku w Załęczu Wielkim odbył się 3. Wojewódzki Zjazd Liderów Młodzieżowych. W tym roku nasze liceum reprezentowane było przez uczennice klasy 1C: Patrycję Trzepiecińską, Karolinę Marszałek, Maritę Antczak, Jagnę Cedrych i Zuzannę Kaszubę.

Zjazd organizowany przez regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi daje młodym ludziom możliwość poznania innych kreatywnych licealistów z województwa łódzkiego, uczestnictwa w szeregu warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi przez co wzbogacają oni siebie i rozwijają zdolności liderskie bardzo przydatne w codziennym życiu.

Jak każdego roku organizatorzy zadbali o dużą intensywność zajęć i ich atrakcyjność.

Na zajęciach warsztatowych młodzież uczyła się, pod okiem psychologa Tomasza Bilickiego, jak prowadzić rówieśnicze interwencje kryzysowe. O przeciwdziałaniu mowie nienawiści opowiadał Włodzimierz Sokołowski – Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. Ochrony Praw Człowieka.Warsztat pt. Konflikty a mediacja rówieśnicza poprowadziła pedagog Joanna Streit-Wlaźlak.

O nowych mediach i krytycznym odbiorze mediów mówił Adam Owczarek – muzyk, pedagog, dziennikarz Radia Łódź

Prawdziwą furorę zrobiła Żywa Biblioteka, która umożliwiała wypożyczenie ciekawej osoby i rozmowy z nią. „Czytelnicy Żywej Biblioteki” mogli spotkać się z Rabinem –Dawidem Gurfinkielem, z niewidomym masażystą łódzkiego Widzewa Marcinem Kaczkorowskim, politykiem-Marcinem Zalewskim, Seksuologiem Janiną Sabat, Instruktorką fitness – Anną Wójcik, Pastorem – Arkadiuszem Reszką i Księdzem katolickim Arkadiuszem Lechowskim. Pełne niezapomnianych wrażeń było dla młodych ludzi spotkanie z panem Witoldem Mackiewiczem ojcem zaginionego himalaisty Tomasza Mackiewicza.

Równolegle do warsztatów liderskich swoje zajęcia mieli opiekunowie uczniów delegowani ze szkół. W tym roku nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu: Profilaktyka zachowań ryzykownych w szkole, prowadzonym przez Marka Grondasa – specjalistę terapii uzależnień, kierownika Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Monar w Łodzi.

Zjazd Liderów Młodzieżowych to wspaniała inicjatywa, która pozwala młodym ludziom czerpać z doświadczeń ciekawych osób i rozwijać swoje własne umiejętności m.in. pracy w grupie.