Uczniowie w roli studentów

Nietypowo rozpoczęli nowy rok nauki uczniowie klas trzecich o profilu politechnicznym. Pierwszego tygodnia września nie spędzili w szkolnych ławach, ale w salach wykładowych, laboratoriach i domu akademickim. Wraz z młodzieżą z trzech innych szkół średnich z województwa łódzkiego – uczestniczyliśmy w Tygodniu z matematyką i fizyką organizowanym przez Politechnikę Łódzką.

Przez pięć dni uczniowie klas maturalnych poznawali blaski i cienie życia akademickiego: brali udział w wykładach, przeprowadzali doświadczenia i mieszkali w akademiku.

Na spotkanie z matematyką i fizyką uczniowie z LO w Poddębicach zostali zaproszeni w ramach patronatu, który pełni nad szkołą Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. Wizyta na uczelni rozpoczęła się od powitania przez dyrektora CMiF doc. dr. Andrzeja Justa i zaprezentowania oferty edukacyjnej PŁ. Młodzież uzyskała informacje na temat wydziałów uczelni, kierunków studiów i zasad rekrutacji.
W trakcie pobytu uczniowie poznali położenie poszczególnych budynków PŁ. Mieli możliwość wysłuchania wykładów o nanorurkach i węglu Q , funkcjach i ich pochodnych oraz wykorzystaniu matematyki w codziennym życiu. Dowiedzieli się między innymi, że numer PESEL nie składa się z zupełnie przypadkowych cyfr…

Na ćwiczeniach z matematyki doskonalili umiejętność liczenia całek i pochodnych funkcji, a w nowocześnie wyposażonych laboratoriach przeprowadzali doświadczenia z fizyki. Licealiści zapoznali się również z programem Geogebra podnoszącym atrakcyjność nauczania. Część zajęć, w których brali udział uczniowie, prowadzona była w języku angielskim.

Projekt Tydzień z matematyką i fizyką zorganizowany został już po raz siódmy. Ma on przybliżyć uczniom sposób przekazywania wiedzy w szkole wyższej i jednocześnie zachęcić do studiowania na PŁ. Z pewnością spełnia wszystkie założone cele. O zakończonym Tygodniu… pochlebne opinie słychać zarówno z ust uczestniczącej w nim młodzieży, jak i organizatorów. Zdaniem uczniów poddębickiego LO czas spędzony na uczelni przekonał ich, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”, fizyka i matematyka dają sie lubić, a studia na PŁ mogą być atrakcyjne. Kilkuletnia współpraca LO w Poddębicach z PŁ przynosi korzyści obu stronom: ok. 80 procent maturzystów z klas uczestniczących w Tygodniu z matematyką i fizyką powraca na Politechnikę Łódzką już jako jej pełnoprawni studenci.

Poza matematyką i fizyką młodzież miała także możliwość poznania Biblioteki PŁ oraz skorzystania z obiektów udostępnionych przez Centrum Sportu PŁ. W tym roku licealiści zwiedzili także LabFactor – nowy budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Po zajęciach czas wolny przeznaczano na zwiedzanie Sukcesji, wycieczki do Manufaktury, spacery po ulicy Piotrkowskiej oraz wyjście do kina.