Tydzień z Politechniką Łódzką

Nietypowo rozpoczęli rok szkolny uczniowie klas IIIA i IIIC. Zamiast w szkolnych ławach spędzili pięć dni w salach wykładowych, laboratoriach i akademiku. Licealiści korzystali z gościnności Politechniki Łódzkiej i organizowanego corocznie Tygodnia z Matematyką i Fizyką.

Uczniowie poznali położenie poszczególnych wydziałów Politechniki Łódzkiej i zaznajamiali się ze sposobem prowadzenia zajęć na uczelni wyższej. Mieli możliwość wysłuchania wykładów o liczbach zespolonych, programowaniu liniowym, a także o geometrii analitycznej w przestrzeni trójwymiarowej. Uczestniczyli także w zajęciach na temat macierzy prowadzonych w języku angielskim.

Na laboratoriach z matematyki zapoznali się z programem GeoGebra, a na fizyce wysłuchali wykładu o aerodynamice prowadzonego przez prof. K. Wojciechowskiego. Brali także udział w badaniach nad intensywnością barw emitowanych przez dostępne na rynku żarówki i sprawdzali promieniowanie radioaktywnych substancji.

W Bibliotece PŁ uczniowie dowiadywali się o tym jak wypożyczać książki za pomocą przeznaczonych do tego programów i urządzeń oraz jak korzystać z jej elektronicznych zasobów.

Po ciężkim dniu nauki, popołudnia przeznaczano na rekreacyjne zwiedzanie Manufaktury i Portu Łódzkiego, a wieczorami poznawano realia życia studenckiego w akademiku.

Wrażenia bardzo pozytywne. Życie studenta przypadło licealistom do gustu, a sama uczelnia okazała się „nie taka straszna jak ją malują”, więc na pewno nasi maturzyści pojawią się na niej w nowym roku akademickim.