Spotkanie z Marią Konopnicką – konkurs dla gimnazjalistów

spotkaie z Marią KOnopnicką konkurs w Poddębicach

22 lutego w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja powiatowego konkursu dla gimnazjalistów „Spotkanie z Marią Konopnicką”. Na uroczystym rozpoczęciu był obecny Pan Starosta Ryszard Rytter, który sprawował patronat nad konkursem oraz Pani Dorota Kubiak – Naczelnik Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury.

Z twórczością autorki „Roty” zmierzyło się 41 uczniów z gimnazjów w Poddębicach, Domaniewie, Dalikowie, Pęczniewie, Uniejowie, Zadzimiu i Świnicach Warckich.
Celem konkursu było propagowanie dorobku Marii Konopnickiej, patronki liceum, motywowanie uczniów do czytania dzieł polskich twórców oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej uczestnicy obejrzeli film poświęconym Marii Konopnickiej, a ich zadaniem było wskazanie ukrytych motywów przewodnich z twórczości poetki. Film w całości reżyserowali i zrealizowali uczniowie naszego liceum! 🙂

Kolejne zadanie konkursowe polegało na wysłuchaniu prelekcji o powiązaniach pisarki z poddębickim liceum i hymnu szkoły w wykonaniu Natalii Osińskiej oraz odpowiedziach na pytania nawiązujące do zaprezentowanej treści. Uczestnicy pisali także dyktando związane tematycznie z osobą Konopnickiej.

Uroczystość wręczenia nagród uświetniło przemówienie pani Lilli Organek, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu filia w Bronowie, która jako gospodyni dworku Marii Konopnickiej przytoczyła nieznane fakty z życia pisarki.

Najlepsi w konkursowym spotkaniu z Marią Konopnicką okazali się:

I miejsce Aleksandra Pawicka Zespół Szkół w Pęczniewie
II Miejsce Oliwia Raźniewska Zespół Szkół w Uniejowie
III miejsce Martyna Świt Zespół Szkół w Zadzimiu
IV miejsce Wiktoria Tomczyk Zespół Szkół w Uniejowie
V miejsce Emila Magdziak Zespół Szkół w Zadzimiu
wyróżnienie – Natalia Felinowska Zespół Szkół w Zadzimiu
wyróżnienie – Julia Patora Zespół Szkół w Dalikowie

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, karnety na baseny termalne w Uniejowie i koszulki.

Fundatorami nagród w konkursie byli: Starosta Powiatu Poddębickiego Ryszard Rytter,
księgarnia „Werset” w Poddębicach, Termy Uniejów i Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego.

Kolejna edycja konkursu już za rok! 🙂