Rewizyta uczniów z Hamburga

Dnia 20 września 2018 r. około godziny 20 powitaliśmy partnerów z wymiany uczniowskiej, która przyjechała do nas z Gymnasium Blankenese w Hamburgu. Była to druga cześć naszego spotkania, tym razem w Polsce. Głównym celem wymiany była integracja, dlatego też uczniowie niemieccy nocowali w domach swoich polskich partnerów. Program był dość napięty, z wieloma grami integracyjnymi, wyjazdami , zwiedzaniem jak i czasem wolnym. Zadbali o to nasi nauczyciele Pan Piotr Kowalczyk , Pani Wioletta Pawlak i Pani Beata Matusiak.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od gier integracyjnych w Parku Zmysłów w Poddębicach. Następnie oprowadzaliśmy naszych kolegów i pokazywaliśmy im miasto. Ze względu na sportowo-chemiczny profil naszych gości, odbył się mecz piłki nożnej na Orliku koło gimnazjum. Kolejne 3 dni spędziliśmy w Gdańsku i Sopocie. Przeszliśmy się po sopockim molo, zwiedzaliśmy starówkę gdańską, na której odbyła się również 3 godzinna gra miejska. Odwiedziliśmy Muzeum Solidarności. W czasie wolnym byliśmy w parku trampolin i na kręglach. Te trzy dni były bardzo intensywne. Naszym zadaniem było nauczyć partnerów z Niemiec trzech zdań po polsku i muszę przyznać, że poszło im naprawdę dobrze. W pozostałe dni mieliśmy zaplanowaną wizytę w naszej szkole, gdzie odbyły się lekcje biologii z mikroskopami w obecności Pani Anny Guziak. Wykonywaliśmy doświadczenia na lekcji fizyki, którą poprowadził Pan Jacek Bienias, a także uczestniczyliśmy w grze terenowej pod opieką Pana Waldemara Koczkodona. Świętowaliśmy również 18 urodziny Heinricha, naszego kolegi Niemca, oraz Wiktora, kolegi z naszej szkoły.
Niestety, dni minęły nam bardzo szybko i intensywnie. 27 września wcześnie rano pożegnaliśmy uczniów z Hamburga. Co dała nam ta wymiana? Z pewnością udoskonaliła nasze umiejętności językowe, nie tylko język niemiecki, bo nasi uczniowie porozumiewali się również po angielsku. Pozwoliła nam poznać naszych sąsiadów z innej strony, ich kulturę, tradycje i obyczaje, a także obalić stereotypy. Dała nam możliwość doświadczenia czegoś nowego i przełamać nasze bariery językowe. Poznaliśmy nowych ludzi i zawarliśmy nowe przyjaźnie. Z pewnością będzie to dla nas niezapomniana przygoda, która nam wiele pokazała i wiele nas nauczyła.
Wszystkich, którzy będą mieli w przyszłości szansę udziału w wymianie polsko-niemieckiej zachęcamy do skorzystania, bo naprawdę warto!

Wymiana była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)

Michał, 3b: Bardzo ciekawe przeżycie, dużo z niego wyniosłem.

Kinga, 2a: Wymiana to wspaniałe doświadczenie, które pozwoliło nam otworzyć się i poznać nowych ludzi, ich zwyczaje, życie szkolne i codzienne rutyny.

Magda, 3b: Zdobyte doświadczenie na pewno będzie w przyszłości owocować łatwością w zawieraniu nowych kontaktów i przekraczania bariery językowej.