Projekt „Zaprogramowani na sukces” w pełni

Grupa uczniów z klas IA i IB uczestniczy w projekcie „Zaprogramowani na sukces” realizowany przez Stowarzyszenie Licealista. Głównym celem programu jest rozwijanie zainteresowań tematyką robotyki oraz wyposażenie uczniów w podstawowe wiadomości i praktyczne umiejętności programowania przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i edukacyjnych.

Pierwszą część zajęć z użyciem robotów mobilnych mBot uczniowie mają już za sobą. Poznali funkcję najważniejszych czujników i udało im się zaprogramować np. robota podążającego tylko po czarnej linii czy robota reagującego na pojawiające się przeszkody. Ponadto rozegrali mecz piłki nożnej… z robotami 😉

Obecnie na zajęciach warsztatowych młodzież programuje roboty, które zbudowała z klocków Lego. W ramach projektu kupiono pięć wersji edukacyjnych Lego Mindstorms EV3 wraz z oprogramowaniem i dodatkowymi elementami.

Co przed nami?

Oczywiście, dalsza zabawa i nauka, a już na przełomie kwietnia i maja zajęcia warsztatowe prowadzone przez samych uczniów z użyciem robotów w pięciu szkołach gimnazjalnych powiatu poddębickiego.

Zwieńczeniem projektu jest konkurs dla uczniów grupy projektowej na najciekawszego i najlepiej zaprogramowanego robota oraz akcja „Robotomania” dla uczniów naszej szkoły.

Dlaczego programowanie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej Dziedzinę uznało programowanie za podstawową kompetencję XXI wieku. Korzyści płynące z nauki programowania są ogromne. Kodowanie uczy analitycznego i logicznego myślenia nakierowanego na rozwiązywanie problemów, współpracy w grupie, przełamuje schematy myślenia o kompetencjach i przynosi wiele satysfakcji. Dzięki umiejętności programowania młodzi ludzie, nie tylko poznają podstawy nowych rozwiązań technologicznych, lecz także potrafią wdrażać w życie swoje własne pomysły w tym zakresie. Aktywizujące zajęcia pokazują praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy i pozwalają na kreatywne ich wykorzystanie. Na każdym etapie projektu uczniowie widzą rezultaty swoich działań.

Wszystko jest możliwe dzięki dotacji Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego „Bank Ambitnej Młodzieży”, darowiznom od firm powiatu poddębickiego oraz pomocy Dyrekcji i Rady Rodziców LO Poddębice.