Ogólnopolski finał Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego

17 marca 2017 r. odbył się finału Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego zorganizowany przez Wojskową Akademię Techniczną z Warszawy Wzięło w nim udział 128 uczestników. Była to już 8 edycja, ale uczniowie LO w Poddębicach startowali po raz pierwszy w tym konkursie.

Celem tego naukowego przedsięwzięcia dla młodzieży jest popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów.

W eliminacjach przeprowadzonych w 60 szkołach z całej Polski w grudniu 2016 roku wzięło udział ponad 1150 uczestników. W pierwszej części zmagań konkursowych finaliści rozwiązywali 3 zadania problemowe, z zakresu geometrii analitycznej połączonej z planimetrią, układów równań 3-go stopnia oraz rachunku prawdopodobieństwa połączonego z dowodzeniem.

W części drugiej odpowiadali na 10 pytań testowych. Autorami zadań i pytań, zarówno w eliminacjach jak i w finale (we wszystkich edycjach Konkursu) byli doświadczeni nauczyciele akademiccy z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT – dr Lucjan Kowalski i mgr Wojciech Matuszewski.

W czasie, kiedy licealiści mocowali się z królową nauk, ich nauczyciele-opiekunowie mieli możliwość wysłuchania wykładów:
• „Echolokacja – jak zobaczyć coś czego nie widać” – prowadzonego przez dr. hab. inż. Mateusza Pasternaka;
• „Doping – pomoc w uzyskaniu olimpijskich wyników” – przedstawionego przez dr inż. Dorotę Węgłowską;
• „Nowoczesny sposób na zdobywanie wiedzy” – zaprezentowanego przez ppłk. dr. inż. Grzegorza Czopika.

Tegoroczny konkurs był drugim z kolei, w którym uległ zmianie zakres materiału objętego zadaniami, co jest konsekwencją zmian w programach nauczania matematyki klas z rozszerzoną podstawą w szkołach ponadgimnazjalnych. Ponownie pojawił się rachunek różniczkowy i rachunek granic. Właśnie te zadania i pytania sprawiły uczestnikom sporo problemów, ale dał się zauważyć postęp w stosunku do ubiegłej edycji. Nasi uczniowie z klasy IIIA: Emilia Markowska, i Łukasz Mróz godnie reprezentowali naszą szkołę w finale ogólnopolskim organizowanym przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. 24 miejsce Łukasza i 40 miejsce Emilii na 128 miejsc, robi wrażenie. Gratulujemy!