”Naukowy zawrót głowy”- uczniowie LO w Poddębicach na zajęciach w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

W dniu 7 listopada 2019 r. grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach z pierwszej i drugiej klasy o profilu wojskowym i klasy biologiczno – chemicznej (medycznej) wyjechała na zajęcia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Pierwsza grupa rozpoczęła zajęcia w Zakładzie Materiałów Wybuchowych wydziału chemii. Otworzył je pasjonujący wykład, który poprowadził mgr inż. Marcin Hara – „Pierwiastki wokół nas”. Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe, które prowadzili pracownicy uczelni: mgr inż. Judyta Reiko, mgr inż. Marcin Hara, mgr inż. Szymon Boroński, mgr inż. Mateusz Gratzke, mgr inż. Karol Zalewski oraz mgr inż. Konrad Skrobisz.
Uczniowie pracowali w trzech zespołach, zmieniających się rotacyjnie, wykonywali doświadczenia z chemii nieorganicznej, badali właściwości metali oraz właściwości kwasów, wodorotlenków, soli. Poznali także metody otrzymywania tych związków. Otrzymywali tlen, wodór, badali aktywność chlorowców, dostrzegli szereg aktywności metali. Wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, znakomicie wyposażone laboratorium i życzliwa, przyjazna atmosfera sprawiły, że warsztaty były znakomitą lekcją chemii pogłębiającą wiedzę i umiejętności laboratoryjne.
Zajęcia wywołały w licealistach ogromne emocje. Pozostawiły niezapomniane wrażenia i zgodną opinię: „ Oby więcej takich ciekawych zajęć”, „warsztaty okazały się nieocenionym źródłem dodatkowej wiedzy!”.
W tym samym czasie druga grupa brała udział w wykładzie dr inż. Jacka Nowaka na temat „Symulacje komputerowe współczesnym narzędziem XXI wieku”. Podczas zajęć słuchacze mieli okazję obejrzeć film przygotowany przez pracowników naukowych WAT z Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Film pokazał testy dotyczące barier drogowych, zaprezentował symulacje komputerowe typu MES i ich praktyczne wykorzystanie w badaniach dotyczących poprawy bezpieczeństwa biernego na drodze, w transporcie kolejowym oraz inżynierii biomedycznej, przy wykorzystaniu stentów, mechaniki urazów w eksplozji IED, w tym sposobów ochrony załóg przed skutkiem takiej eksplozji.
Następnie młodzież została podzielona na dwie grupy. Jedna spotkała się z panią porucznik Agnieszką Klimek, która omówiła w jaki sposób buduje się hydrauliczne układy napędowe maszyn i robotów. Uczniowie zapoznali się z działaniem i zastosowaniem siłowników i układów hydraulicznych, łącząc je przewodami z zaworami i cylindrem pomiarowym. Była to okazja do sprawdzenia przez uczniów swoich umiejętności w praktyce.
W międzyczasie druga grupa miała okazję zapoznać się z elektronicznym symulatorem i zaliczyć szkolenie podstawowe w obsłudze programu VBS. Emocje sięgały zenitu i przewyższały wielokrotnie symulacje dostępne podczas gier komputerowych. Wyposażenie Sali i każdego stanowiska było doskonałe i dawało pełne możliwości przeprowadzenia symulacji współczesnego konfliktu. Młodzież wyszła z zajęć zachwycona i jeszcze długo dyskutowała o możliwościach jakie daje nowoczesna technika i wyposażenie WAT.
Na koniec grupa wojskowa z Liceum w Poddębicach obejrzała Park Techniki Wojskowej. Młodzież zobaczyła pojazdy PT – 91 Twardy, BWP – 1, T – 72M i KTO Rosomak. Dwa ostatnie mogła zobaczyć również w środku. Park maszynowy WAT –u wyposażony jest również w samobieżne zestawy sanitarne, stacjonarne roboty, system plot bliskiego zasięgu na podwoziu gąsienicowym, radzieckie systemy plot średniego zasięgu, czy samobieżne, niekierowane rakiety BM-21 Grad i polskie WR-40 Langusta.
Koordynatorem spotkania był Pan mgr inż. Wiesław Szczygielski, któremu bardzo dziękujemy.
Współpraca z Wojskową Akademią Techniczną poszerza horyzonty naszej młodzieży, wzbogaca kompetencje, ciekawość poznawczą i jest niezwykle cennym uzupełnieniem edukacji szkolnej.