Medycyna czy biochemia? – gościmy pracowników i studentów Uniwersytetu Medycznego z Łodzi

W środę 27 listopada odbyły się warsztaty z cyklu „Fumed edukuje” prowadzone przez pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w których brały udział klasy drugie i trzecia o profilu biologiczno-chemicznym. To kolejny przykład współpracy naszej szkoły z uczelnią wyższą, będący znakomitą okazja do pogłębienia wiedzy i umiejętności laboratoryjnych.

Warsztaty „Zobacz, co płynie w Twoich żyłach” dotyczyły krwi obwodowej. Uczniowie zapoznawali się z komórkami występującymi we krwi, oglądali gotowe, utrwalone preparaty z krwi obwodowej, wykonywali rozmazy krwi. Ponadto izolowali kwasy nukleinowe, wykonywali eksperymenty chemiczne i poznawali badania biochemiczne w diagnostyce medycznej. Uczniowie nauczyli się jak prawidłowo oznaczać poziom glukozy we krwi włośniczkowej oraz poznali chemiluminescencję aktywowaną krwią.
Druga część zajęć „Science is magic that works” to warsztaty z zakresu biochemii oraz diagnostyki molekularnej, w trakcie których uczniowie izolowali DNA, wykonywali badania biochemiczne z diagnostyki medycznej, wykonywali rozmazy krwi, i oglądali je pod mikroskopem. Prowadzone były również zajęcia z chemiluminescencji aktywowanej krwią .
W opinii uczniów było to ciekawe i cenne uzupełnienie edukacji szkolnej.