LO na obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku i obchodzone przez Uniwersytet Łódzki.

Wykładowcy oraz studenci Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii przygotowali z tej okazji serię warsztatów, których celem było propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.

W obchodach święta, w dniu 21 lutego, wzięli również udział nasi uczniowie. Na zajęciach poznali tajniki pracy nad książką i zadania współczesnego edytora oraz podjęli próbę stworzenia haseł encyklopedycznych dotyczących zjawisk związanych z kulturą osiemnastego wieku.

Licealiści wzięli także udział w warsztatach dykcyjnych, podczas których wykonywali ćwiczenia oddechowe i rozluźniające oraz mierzyli się z polskimi „łamańcami językowymi”, takimi jak: „Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała”.

Zdobyli wiedzę z zakresu kultury języka, sprawdzili własne umiejętności w mówieniu i pisaniu zgodnie z normami językowymi oraz przetestowali zdolności w korygowaniu błędów językowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code