Liderzy Młodzieżowi w CZIPS

Stowarzyszenie ”Licealista” rozpoczęło realizację projektu „Liderzy Młodzieżowi w Centrum Zarządzania Inicjatywami i Partycypacji Społecznej”. Głównym celem działań będzie wzrost aktywności obywatelskiej uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego.

Ze społeczności szkolnej zostanie wyłoniona 24 osobowa grupa Liderów, którzy zostaną objęci cyklem szkoleń i warsztatów z zakresu edukacji obywatelskiej, ekonomii społecznej, wolontariatu oraz przedsiębiorczości. Młodzież nauczy się diagnozować lokalne problemy oraz tworzyć i realizować własne inicjatywy społeczne. Dzięki takiemu kompleksowemu wsparciu edukacyjnemu Liderzy staną się inicjatorami pozytywnej zmiany społecznej w swoim otoczeniu, będą aktywizować rówieśników do działania, czy pracować na rzecz dialogu obywatelskiego i integracji środowisk szkolnych (nauczycieli, rodziców i uczniów). Liderzy zorganizują i przeprowadzą konkurs na najbardziej potrzebną akcję społeczną, a następnie zrealizują sześć inicjatyw wyłonionych w konkursie.
Wskazując problemy swojego miasta, szukając przyczyn, obserwując konsekwencje i planując zadania zmierzające do ich eliminacji, młodzież w praktyce będzie poznawać zasady ekonomii społecznej, dostrzegać wpływ działań jednostki na otoczenie, ale też uczyć się krytycznego myślenia i wyciągania wniosków.

W LO Poddębice powstaje już Centrum Zarządzania Inicjatywami i Partycypacji Społecznej (CZIPS), którego głównym celem będzie badanie problemów społecznych, podejmowanie i realizacja inicjatyw. Liderzy skupieni wokół CZIPS będą udzielać informacji i aktywizować swoich kolegów do działania.

Wyłaniana jest już grupa młodzieży zakwalifikowana do udziału w projekcie, a o jej inicjatywach i pomysłach z pewnością usłyszymy już niebawem – podkreśla koordynator projektu, Piotr Kowalczyk.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W konkursie złożono ponad 3000 ofert, a ten poddębickiego Stowarzyszenia „Licealista” znalazł się wśród 500 dofinansowanych projektów.

Więcej informacji – http://licealista.lo-poddebice.pl/fio/

Film informacyjny – https://www.youtube.com/watch?v=GKp-6ck57o4