Liceum pokoleń

Poddębicka młodzież skupiona wokół naszej szkoły oraz Stowarzyszenia „Licealista” znów zaskakuje pomysłowością. Tym razem integruje pokolenia. Rusza wyjątkowy projekt, w ramach którego odbywać się będzie mnóstwo zajęć i warsztatów dla dzieci oraz ich… babć i dziadków.

Czas nauki w liceum to okres przejściowy między dzieciństwem a dorosłością. Młodzież wkraczając w dorosłe życie, zaczyna doceniać czas, jaki spędziła z dziadkami, ale dostrzega też, że utrzymanie bliskich relacji utrudnia brak wspólnych aktywności i zainteresowań. Na osłabienie więzi rodzinnych wpływa rozwój nowych technologii, za którym seniorzy nie zawsze nadążają, brak wspólnych tematów i pasji czy różne priorytety na danym etapie życia.

Te obserwacje skłoniły uczniów LO w Poddębicach do podjęcia próby pomocy w budowaniu dobrych kontaktów wnuków z ich dziadkami. Ma się do tego przyczynić cykl zajęć, które przygotuje młodzież z pomocą swoich nauczycieli.

Uczestnicy w parach (babcia/dziadek, wnuk/wnuczka) będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach plastycznych, ekologicznych czy artystycznych. Odbędą się również zajęcia z języków obcych, robotyki, pierwszej pomocy czy języka migowego. Każdy znajdzie coś dla siebie zwłaszcza, że tematyka spotkań będzie dostosowana do zainteresowań kursantów. Z racji na trwającą pandemię, część zajęć będzie odbywać się online. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i dodatkowych atrakcji! Zajęcia ruszają w drugim tygodniu września i potrwają do końca października.

Pomysł łączenia pokoleń przez licealistów zyskał uznanie Łódzkiego Akceleratora Obywatelskiego i otrzymał dofinansowanie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Młodzież wraz z nauczycielami założyli grupę nieformalną i złożyli projekt w lokalnym konkursie grantowym.

Dziadkowie i wnuki już mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie poprzez złożenie formularza dostępnego poniżej. Formularz można wypełnić elektroniczne i przesłać na adres mailowy: lopokolen@gmail.com lub licealista@lo-poddebice.pl.

Formularz zgłoszeniowypobierz wersję MS Word   pobierz wersję w pdf