Licealiści na wydziale prawa

Licealiści na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

Licealiści na wydziale prawa„Ugryzie… podrze spodnie… przestraszy i co wtedy?” – pod takim tytułem odbył się wykład na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dla uczniów z terenu województwa łódzkiego. Brali w nim udział i nasi licealiści, uczniowie klas o profilu dziennikarsko–prawniczym i geograficzno–politologicznym w ramach XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

W trakcie spotkania została zaprezentowana symulacja rozprawy sądowej pt: „Ugryzie… podrze spodnie… przestraszy … i co wtedy? (odpowiedzialność za zwierzęta)”. Studenci Koła Naukowego przedstawili rozprawę na podstawie starożytnego prawa rzymskiego oraz współczesny przewód sądowy. Na chwilę wszyscy uczestnicy przenieśli się wehikułem czasu do Starożytnego Rzymu, gdzie edyl lub pretor ubrani w togę, siedzący na specjalnym krześle kurialnym – urzędnicy rzymscy decydowali o życiu obywateli.

Po pewnym czasie wróciliśmy do rzeczywistości i zobaczyliśmy jak wygląda podobny proces na współczesnej sali sądowej, gdzie mamy: sędziego, protokolanta, powoda – wnioskodawcę, pozwanego – oskarżonego, ich pełnomocników oraz świadków. Na sali znalazły się również miejsca dla nas jako publiczności.

Uczniowie naszej szkoły dzięki spotkaniu pogłębili swoją wiedzę na temat funkcjonowania sądu, mieli możliwość spotkania ze studentami oraz przedstawicielami kadry naukowej Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością w latach poprzednich oraz w dniu dzisiejszym. Na sali nie było żadnego wolnego miejsca.