Licealiści na VIII Tygodniu z Matematyką i Fizyką

Politechnika Łódzka 2017

Dobiegł końca VIII Tydzień z Matematyką i Fizyką organizowany przez Politechnikę Łódzką. Wzięło w nim udział prawie 40 poddębickich licealistów z klas o profilach matematyczno-fizycznym (IIIA, IIIB). Pięciodniowy plan zajęć był dość napięty – maturzyści uczestniczyli w zwiedzaniu, wykładach, pokazach i warsztatach. Nie zabrakło także miejsca na sportową rywalizacje oraz poznawanie życia studenckiego „od kuchni” (a właściwie – od akademika).

Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu zostali zapoznani z planem Politechniki Łódzkiej oraz z jej najciekawszymi wydziałami. Podczas uroczystego rozpoczęcia, na którym zgromadzeni byli uczniowie z sześciu różnych szkół, przedstawicielka  uczelni  – mgr Kamila Kremer-Kuśnierek opowiadała o kierunkach studiów, wymogach rekrutacji oraz zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez wykładowców.

Przez pięć dni prowadzone były wykłady z matematyki i fizyki. Młodzież poznawała zupełnie nowe pojęcia jak na przykład: ,”grafy” ,”całki” ,”liczby zespolone” oraz „ciąg Fibonaciego”.

W czwartek na wydziale FTIMS licealiści uczestniczyli w ćwiczeniach na temat funkcji trygonometrycznych i ich własności. Zadania, które przydzielali wykładowcy miały charakter gry komputerowej, w której uczniowie mogli ze sobą rywalizować. Czas między zajęciami młodzież spędzała zwiedzając LabFactor – nowoczesny budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Biblioteki Politechniki Łódzkiej i uczestnicząc w zawodach sportowych na terenie Centrum Sportu PŁ. Wieczory licealiści spędzali w akademiku, poznając realia codziennego życia studenckiego.

Uczniowie wracali do Poddębic pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o wiedzę na temat możliwości, jakie daje łódzka uczelnia. Być może wyjazd przyczyni się do ułatwienia dalszych edukacyjnych wyborów.

Klaudia Krasnodębska kl. IIIa