Licealiści na uniwersytecie – warsztaty chemiczne

Trudno wyobrazić sobie chemię bez eksperymentowania. Chemia oprócz teoretycznego i matematycznego często nieprzystępnego oblicza, posiada również oblicze doświadczalne, które przyciąga i fascynuje największych laików chemicznych oraz pomaga w lepszym zrozumieniu tym, którzy próbują zgłębić jej tajniki.

Poprzez doświadczenia uczymy się najefektywniej, gdyż poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami. Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach, w ramach współpracy i patronatu z Uniwersytetem Łódzkim, organizuje wyjazdy na zajęcia laboratoryjne przygotowane i przeprowadzone przez pracowników Wydziału Chemii w/w uczelni. 16 marca uczniowie klasy IId o profilu biologiczno-chemicznym i dziesięcioosobowa grupa uczniów Gimnazjum w Poddębicach uczestniczyli w kilkugodzinnych zajęciach laboratoryjnych pod opieką p. Mirosławy Kuźnickiej i p. Beaty Michalskiej.

Zajęcia miały charakter indywidualnej pracy laboratoryjnej, uczniowie realizowali ćwiczenia z chemii nieorganicznej dotyczące miareczkowania alkacymetrycznego. Wykonali pomiary analizy ilościowej polegającej na dokładnym oznaczeniu ilości substancji badanej przy pomocy titranta- substancji o dokładnie znanym stężeniu. Na podstawie pomiarów pH samodzielnie wykonali wykresy miareczkowania kwasu HCl za pomocą NaOH oraz kwasu etanowego.

Udział w zajęciach laboratoryjnych pobudza aktywność poznawczą uczniów, doskonali umiejętności, pogłębia i rozwija ich zainteresowanie chemią. Zajęcia mają na celu przede wszystkim przygotowanie uczniów naszego liceum do uzyskania wysokich wyników na egzaminie maturalnym z chemii oraz udziału w konkursach. Każdy wyjazd na uczelnię oprócz korzyści naukowych daje możliwość zapoznania się uczestników ze specyfiką działalności wyższej uczelni i oferowanymi przez nią kierunkami studiów.