Laboratorium chemiczne WAT gościło naszych licealistów

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych organizowanych przez Wojskową Akademie Techniczną. Maturzyści z klas o profilach biologiczno-chemicznych wybrali się do Warszawy na sześciogodzinne zajęcia laboratoryjne, przygotowane i prowadzone przez pracowników uczelni i studentów z koła naukowego.

Celem wyjazdu było doskonalenie i pogłębienie wiedzy chemicznej, wyrabianie umiejętności obserwacji oraz samodzielnego myślenia i – oczywiście – przygotowanie uczniów do uzyskania wysokich wyników na egzaminie maturalnym z chemii.

Maturzyści wykonywali i obserwowali doświadczenie pracując rotacyjnie w trzech zespołach.

W programie zajęć znalazły się doświadczenia z chemii nieorganicznej: kwasy i zasady, amfoteryczność tlenków i wodorotlenków, przegląd właściwości związków nieorganicznych – wykrywanie i odróżnianie związków z różnych grup, alkoholi , aldehydów, kwasów, cukrów i białek, oraz badanie właściwości metali i niemetali.

Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i ciekawością doskonale radząc sobie z wykonywaniem ćwiczeń.

Zajęcia podczas których uczniowie mogli w sposób praktyczny powtórzyć wiedzę, przeprowadzając samodzielnie doświadczenia bardzo się podobały. Maturzyści kolejny raz poczuli się niczym prawdziwi chemicy – stawiali hipotezy, analizowali objawy, co stanowiło skuteczną i interesującą formę zdobywania i utrwalania wiedzy. To była bardzo cenna lekcja chemii w praktyce!