Kolejne spotkanie w ramach międzynarodowego projektu badawczego

Uczennice klasy IIc: Izabela Jarek, Patrycja Owczarek i Dagmara Kowalska pod opieką pani Doroty Witaszczyk wzięły udział w drugim spotkaniu dotyczącym międzynarodowego projektu badawczego ,”Mechanistyczna analiza ilościowa odporności roślin z rodzaju Brassica poprzez asocjacyjną transkryptomikę w programie ERA-CAPS”.

Podczas spotkania wysłuchały wykładu na temat struktury i funkcji DNA. Wykład pozwolił im przypomnieć sobie treści omawiane na lekcjach biologii oraz poszerzyć dotychczasową wiedzę w tym temacie.

Po wykładzie uczestnicy projektu przenieśli się do laboratorium, gdzie mogli się lepiej poznać biorąc udział w kolejnych, bardzo interesujących zajęciach praktycznych. Podczas kolejnych zajęć w laboratorium uczniowie pracowali nad elektroforezą DNA w żelu agarozowym oraz izolowali chlorofil z brukwi. Naszym uczennicom zajęcia bardzo się podobały i przysporzyły wielu emocji. Dziewczyny musiały wykonywać bardzo precyzyjnie różne czynności m.in. nanosiły próbki DNA do malutkich otworów w urządzeniu do elektroforezy. Czynności te wymagały „sokolego oka” i wprawnej ręki. Efekty swoich starań zobaczyły na własne oczy po wybarwieniu rozdzielonych cząsteczek DNA specjalnymi barwnikami.

Tym razem nie obyło się bez pracy domowej… Jednak dziewczyny zapewniają, że sobie poradzą!

Kolejne spotkanie już za miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code