„Historia ożyła” – podsumowanie projektu

Młodzież Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach wzięła udział w projekcie pt.: Ożywiamy historię. Był to projekt zrealizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021; w woj. łódzkim operatorem tego programu był Łódzki Dom Kultury.

Zajęcia polegały m. in. na przeprowadzeniu warsztatów filmowych w technice animacji poklatkowej, podczas których uczniowie klas IIc, IIe oraz IIIa stworzyli animacje przedstawiające tematy dotyczące historii miasta i jego zabytków. Warsztaty odbyły się w dniach 10. i 11. października 2019 r., w siedzibie Poddębickiego Domu Kultury i Sportu. Stworzone filmy były ocenione przez komisję konkursową. Kolejnym elementem wydarzenia była projekcja filmu animowanego pt. Nazywam się cukinia (2016 r.) oraz prelekcja dotycząca pioniera animacji lalkowej – Władysława Starewicza.
Na zakończenie działań – 17. października – odbyło się spotkanie podsumowujące, na którym miejsce miał wykład nt. historii miasta Poddębice pt. „Z dziejów Poddębic. Od Kota do Rysia” oraz pokaz premierowy filmów stworzonych przez młodzież (tytuły: Od cegiełki do Poddębic, Zaraźliwa zieleń, Cud nad Nerem, Nasz zabytek, Zamczysko, Ner.). Podczas Wielkiego Finału po premierze animacji nastąpiło rozdanie nagród dla laureatów konkursu filmowego. Pierwsze miejsce zdobyła młodzież za film pt. Ner, były dwa miejsca drugie dla filmów pt. Zamczysko i Od cegiełki do Poddębic oraz dwa miejsca trzecie (Zaraźliwa zieleń i Nasz zabytek). Nagrodę Koordynatora zdobył film pt. Cud nad Nerem.

Partnerami głównego organizatora w Poddębicach (PDKiS) są Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.
Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i gratulujemy świetnych efektów pracy!