Dzień z Wojskową Akademią Techniczną

We wtorek 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Do Poddębic przybyli przedstawiciele, patronującej liceum, Wojskowej Akademii Technicznej, by przez kilka godzin prowadzić zajęcia z klasami o różnych profilach. Na spotkaniach przedstawione zostały zagadnienia z cybernetyki, informatyki, elektroniki, mechatroniki.

Mgr inż. Mariusz Radzimierski z Wydziału Mechanicznego instruował młodzież jak przeżyć wypadek drogowy. Zaprezentowano najczęstsze powody wypadków drogowych, ich przebieg i skutki.

Podczas wykładu „Strażnicy nieba” prowadzonego przez kpt. mgr inż. Pawła Kaczmarka z Wydziału Elektroniki uczniowie poznali zasady działania niewidzialnych samolotów i radarów oraz szerokie możliwości wykorzystywania zjawisk falowych w wojsku.

Intrygującą nazwą zachęcały zajęcia „Materiał wybuchowy ratuje zdrowie i życie”, prowadzone przez dr Mateusza Szalę z Wydziału Nowych Technologii i Chemii. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak działa poduszka powietrza i maski tlenowe umieszczane w samolotach.

Mgr inż. Krzysztof Panufnik z Wydziału Elektroniki przeprowadził zajęcia „Cybernetyka – kryptologia od starożytności do współczesności”, które przybliżyły licealistom sposoby kodowania, sposoby przekazywania informacji w sieci tak, aby zrozumiały je tylko wtajemniczone osoby oraz pozwoliły spróbować kodowania liczb i obrazów w praktyce.

Na stoisku przygotowanym przez Wojskową Akademię Techniczną uczniowie mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat zasad rekrutacji i kierunków proponowanych studiów. Przedstawiciele uczelni – mgr inż. Wiesław Szczygielski i pchor. Bartłomiej Kubiak udzielali informacji, odpowiadali na pytania młodzieży i rozwiewali wątpliwości.

Zajęcia odbyły się w ramach patronatu uczelni nad poddębickim liceum. Na mocy trójstronnego porozumienia podpisanego przez Starostwo Powiatowe, Wojskową Akademię Techniczną oraz Liceum Ogólnokształcącym w Poddębicach uczelnia zobowiązała się m.in. do prowadzenia zajęć przez nauczycieli akademickich oraz udzielania konsultacji i pomocy w opracowywaniu zajęć w szkole, współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów. Liceum zadeklarowało natomiast propagowanie wśród swoich uczniów oferty studiów WAT, zapraszanie studentów kierunków cywilnych i wojskowych do udziału w spotkaniach naukowych ikulturalnych organizowanych na terenie szkoły. Strony postanowiły podjąć wspólne działania na rzecz rozwoju edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki, gospodarki i społeczeństwa.

Kolejne spotkanie licealistów z Wojskową Akademią Techniczną już wkrótce!