Działamy lokalnie, myślimy globalnie!

Pracowicie minęła jesień grupie 40 uczniów naszej szkoły. Licealiści przez trzy miesiące realizowali działania projektu „Działamy lokalnie, myślimy globalnie” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, prowadzonego przez Stowarzyszenie Licealista działające przy liceum ogólnokształcącym.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach i konsultacjach dotyczących zagadnień ekonomii społecznej i jej powiązań ze zrównoważonym rozwojem. Uczniowie diagnozowali lokalne problemy społeczne i opracowali własne projekty na rzecz otoczenia.

Efektem tych działań były – przygotowane przez licealistów – warsztaty obejmujące zagadnienia ekologii, segregacji śmieci, zdrowego trybu życia, programowania robotów, problemów marnowania jedzenia, bezpieczeństwa na drodze przeprowadzone w szkołach i przedszkolu w powiecie poddębickim. W ramach projektu szkoły w Zadzimiu, Porczynach, Pęczniewie i Poddębicach zyskały zestawy edukacyjnych gier ekologicznych, kolorowe regały z książkami, kosze do segregacji śmieci, łazienkowe suszarki do rąk czy stojaki na rowery. W bibliotece liceum udało się uruchomić akcję bookcrossingu (wolne książki), młodzież przeprowadziła na ulicach naszego miasta kampanię na temat odpowiedzialnych zakupów rozdając torby ekologiczne, a dzieci biorące udział w warsztatach otrzymywały kolorowe upominki (odblaski, kalendarzyki, ołówki).
Uczniowie bardzo zaangażowali się w swoje projekty i z entuzjazmem obserwowali ich efekty.

Podsumowaniem działań będą Dni Zrównoważonego Rozwoju organizowane w LO pod koniec listopada. Udział w dofinansowanym na kwotę ponad 6000 projekcie to cenna lekcja odpowiedzialności, pracy w zespole oraz umiejętności planowania i podziału zadań, ale to także poczucie satysfakcji po pozytywnie zakończonych akcjach i wzrost aktywności młodych ludzi w różnych obszarach działań społecznych. Stowarzyszenie Licealista planuje już udział w kolejnych konkursach na dofinansowanie programów dla młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach.