Dni Otwartych Koszar w jednostce w Leźnicy Wielkiej

Dni Otwartych Koszar zorganizowano w piątek w jednostce w Leźnicy Wielkiej, która podlega pod 25.Brygadę Kawalerii Powietrznej. Wydarzenie było połączone z uroczystością wręczenia nagród dla autorów najlepszych spotów promocyjnych w konkursie ,,Chcę zostać żołnierzem bo…”.

24 maja 2019 r. w godz. 12.00 – 16.00, na terenie Lotniska Wojskowego w kompleksie „Leźnica Wielka” gdzie stacjonują jednostki wchodzące w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej: 1 dywizjon lotniczy oraz 1 batalion kawalerii powietrznej, podczas Dni Otwartych Koszar połączonych z Międzynarodowym Dniem Dziecka zainaugurowano III edycję programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Podczas uroczystego apelu przedstawiciele zakwalifikowanych szkół z rąk Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji pilota Jana Śliwki, Dowódcy 25 BKPow gen. bryg. Adama Marczaka oraz dyrektora biura ds. proobronnych MON Waldemara Zubka odebrali certyfikaty.

Certyfikacja oraz nagradzanie zwycięskich Spotów odbywało się przy udziale kilku tysięcy ludzi, którzy tego Dnia przyjechali do jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Najbardziej zachwycone były dzieciaki powitane przez Majkę Jeżowską. Całe rodziny zwiedzających miały możliwość zobaczenia sprzętu wojskowego, zarówno tego na którym na co dzień ćwiczą kawalerzyści 25 BKPow ale również żołnierze z jednostek wojskowych współpracujących z nami na misjach oraz podczas szkoleń i ćwiczeń. Jak zawsze nie zawiedli nas ułani i szwoleżerowie z zaprzyjaźnionych z Brygadą Oddziałów występujących w barwach pułkowych i dziedziczących chlubne kawaleryjskie tradycje. Uczestnicy zobaczyli prezentację wyszkolenia z użyciem śmigłowców, w ramach której zrealizowano desantowanie żołnierzy z przyziemienia, na linie. Praktyczne szkolenie spadochronowo – desantowe realizowane było również w oparciu o tunel aerodynamiczny w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego. Ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych cieszył się pokaz statyczny śmigłowców wojsk sojuszniczych 1 Powietrznej Brygady Bojowej (1st Combat Aviation Brigade) z USA, z którą 25.BKPow utrzymuje bardzo przyjacielskie stosunki realizując wspólne zadania lotnicze na terenie Polski. Przez cały czas odbywały się „gry, zabawy i konkursy” – z udziałem: sportowców, żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych. Już po raz kolejny wybitny sportowiec Paweł Fajdek oraz goszczący po raz pierwszy u nas aktor profesor Stanisław Górka dawali się porywać do wykonywania wspólnych fotografii, chętnie rozdawali autografy. Spędzony czas minął bardzo szybko, a od uczestników usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i jedyne pytania które padały na zakończenie, to kiedy znowu będzie Dzień Otwartych Koszar.