projekt biologia 2017

Biologiczny sukces naszych uczennic

projekt biologia 2017
9 września na Uniwersytecie Łódzkim odbyło się spotkanie podsumowujące II edycję edukacyjnej części międzynarodowego projektu badawczego pt. Mechanistyczna analiza ilościowa odporności na choroby roślin z rodzaju Brassica poprzez asocjacyjną transkryptomikę w programie ERA –CAPS 2ND CALL. Uczestniczyły w nim uczennice klasy IIIC: Izabela Jarek, Dagmara Kowalska oraz Patrycja Owczarek.

Dziewczyny od połowy kwietnia do końca czerwca realizowały zadania projektu polegające na uprawie i gromadzeniu danych na temat wybranych odmian rzepaku. Co tydzień, w każdy piątek, w Bronowie dokonywały wnikliwych obserwacji i pomiarów: liczyły liście każdej rośliny, mierzyły wysokość, rejestrowały obecność pędów kwiatostanowych i zmiany na liściach (plamy, nadgryzienia, obecność szkodników, itp.). Wszystkie zmiany skrupulatnie dokumentowały za pomocą notatek  i zdjęć.

Trud okazał się opłacalny. Uprawa licealistek z Poddębic wypadła najlepiej spośród biorących udział w projekcie 5 renomowanych liceów województwa łódzkiego i została nagrodzona certyfikatem z wyróżnieniem.

Zdjęcia wykonane przez Izę, Patrycję i Dagmarę uznano za najlepsze, a większość z nich wykorzystano do plakatu promującego projekt na zjeździe naukowców w Korei.

Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code